Kurs - "Komputerowy model siedlisk rzecznych, MesoHABSIM"

Rejestracja do 15-go kwietnia:  www.MesoHABSIM.org

 

Rushing Rivers Institut z USA, we współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, organizuje kurs Systemu Modelowania Siedlisk Wodnych, MesoHABSIM.

Kurs odbędzie się w dniach od 24 do 27 maja 2011 roku w Centrum Konferencyjno-Hotelowym EKWOS Grębiszew, ul. Rozwojowa 79, 05-300 Mińsk Mazowiecki.

Planowanie renaturalizacji rzek  wymaga stosowania  specjalnych metod i modeli, które pozwalają na  oszacowanie ilościowe skutków działań antropgenicznych na morfologię koryta  rzeki i przepływy ekologiczne w różnych skalach przestrzennych i czasowych. Brak takich metod powoduje znaczne podwyższenie kosztów wprowadzenia Ramowej Dyrektywy Wodnej, jak też ryzyko dla ichtiofauny i ludzi.

Institut Rushing Rivers specjalizuje się w opracowaniu  efektywnych metod analizy  zależności pomiędzy fizycznymi walorami siedlisk rzecznych i rozmieszczeniem organizmów wodnych. Nowy system symulacji siedlisk MesoHABSIM, łącznie z oprogramowaniem Sim-Stream cieszy się rosnącą popularnością wśród fachowców w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Jest uznany przez wielu  specjalistów z tej dziedziny za najbardziej zaawansowany nowoczesny, system kwantyfikacji przepływów ekologicznych i planowania gospodarki zrównoważonego rozwoju.

Modelowanie za pomocą narzędzi, takich jak MesoHABSIM, pozwala na bardziej adekwatne planowanie przepływów ekologicznych rzek, oferuje możliwość wyboru scenariuszy renaturyzacji na podstawie kwantyfikując rezultaty przyszłych działań, a przez to oferuje mniej kosztowne rozwiązania niż często stosowana w praktyce metoda prób i błędów. Modelowanie za pomocą MesoHABSIM jest więc wyjątkowo przydatne przy wprowadzaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej i w adaptacyjnym  zarządzaniu rzek.

Program szkolenia obejmuje, technikę zbierania danych środowiskowych w pobliskiej rzece, analizę i symulacje scenariuszy rozwojowych a także określanie  ekologicznych celów i oczekiwań z uwzględnieniem, fauny referencyjnej, zastosowania krzywych środowiskowych, habitogramów, aktogramów i habitometrów do charakterystyki ilościowej siedlisk.

Referencje

Metoda jest szeroko stosowana w USA i ostatnio w Europie (Włochy, Hiszpania, Austria) do  ustalania przepływów ekologicznych odpowiadającym wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej. Użytkownikom komercyjnym MesoHABSIM oferuje solidne, oparte na podstawach naukowych oszacowanie kosztów i ryzyka związanego z przyszłymi działaniami. Metoda MesoHABSIM została opublikowana w czasopismach naukowych, zrecenzowana przez Amerykański Instream Flow Council i włączona jako kluczowy element Ekologicznie Zrównoważonej Gospodarki Wodnej (ESWM), opracowanej przez The Nature Conservancy (jednej z największych organizacji pozarządowych), stosowanej w wielu krajach świata. W stanie New Hampshire MesoHABSIM został wpisany jako element państwowej normy jakości wody. Kursy MesoHABSIM cieszą się dużym powodzeniem i odbyły się już w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Nowej Zelandii i Ekwadorze.

Kto powinien wziąć udział?

Firmy konsultacyjne, naukowcy, ekolodzy i pracownicy administracji szczebla centralnego i samorządowego zajmujący się zagadnieniami zrównoważonego rozwoju oraz zarządzaniem zasobami wodnymi i ich ochroną. Z wyjątkiem podstawowej wiedzy komputerowej  i ekologii rzek specjalistyczna wiedza nie jest konieczna. Aby sprostać oczekiwaniom szerokiej grupy uczestników oferujemy kurs na dwóch poziomach:

I.  Dwudniowy: wprowadzenie i aplikacja.

II. Czterodniowy: pogłębione szkolenie w użyciu oprogramowania oraz zbierania danych w terenie, w pobliskiej rzece (laptop i wodery są konieczne).

Kurs odbędzie się w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.

Lokalizacja:

Ośrodek Ekwos znajduje się zaledwie 40 km od Warszawy, wśród pól i lasów Mazowsza. Oferuje nie tylko komfortowe pokoje oraz przestronne sale konferencyjne, ale także liczne zajęcia sportowe jak jazda konna, tenis, bilard, przejażdżki bryczką w pobliskim lesie, a także plac zabaw dla dzieci i farmę zwierząt.

Zparaszamy w odwiedziny i na naukę zastosowania MesoHABSIMu. 

Cena Kursu (włącznie z pobytem i posiłkami):

Dwudniowy Kurs Wprowadzenie i Aplikacja: PLN 1000

Czterodniowy Kurs Pogłębiony: PLN 2000

Pytania: contact@rushingrivers.org

Rezerwacje: www.ekwos.com.pl  lub pod +48 25 752 54 10.