J. Waluga, H. Chmielewski - Jezioro Wulpińskie - Plan Batymetryczny. Wyd. IRS, 1997

J. Waluga, H. Chmielewski - Jezioro Wulpińskie - Plan Batymetryczny. Wyd. IRS, 1997

Jezioro Wulpińskie (Dorotowskie, Tomaszkowskie) - składa się z dwóch zbiorników: wschodniego (kształtem zbliżonym do koła) i zachodniego (wydłużony ze wschodu na zachód) łączących się przewężeniem. Na wschodniej części zbiornika znajduje się 7 wysp - największa (Herta) o powierzchni ok. 7 ha. Brzegi wschodniej części jeziora płaskie lub lekko wzniesione, zaś zachodniej dość wysokie, miejscami strome, malownicze.

System dopływów i odpływów jeziora rozwinięty; z płd. - zach. krańca bierze początek rzeka Giłwa, zaś na zachód od wsi Kręsk, na południowym brzegu jeziora, wypływa najdłuższy ciek płynący w głębokim jarze. Jezioro otoczone głównie polami uprawnymi i łąkami, tylko miejscami można natknąć się na kępy leśne. W pobliżu jeziora przebiegają szosy i drogi gruntowe. Nad jeziorem domy letniskowe, pensjonaty, pola biwakowe.

Dojazd: jezioro położone jest przy głównym szlaku komunikacyjnym Olsztyn - Warszawa (10 km na płd.-zach. od Olsztyna i 16 km na płn.-wsch. od Olsztynka). Najbliższa stacja kolejowa - Bartąg odległa jest ok. 2 km od jeziora.

Jezioro Wulpińskie jest szczególnie atrakcyjne z uwagi na swoje walory wędkarskie: rzeźba dna urozmaicona - liczne wypłycenia i głęboczki. Sielawowy typ zbiornika o urozmaiconym pogłowiu ryb szczupak, węgorz, sieja, okoń, leszcz i płoć. Zezwolenia wędkarskie do nabycia m.in. w Rybaczówce w Dorotowie.

Na obrzeżach jeziora wsie i osiedla Dorotowo, Majdy, Kręsk, Tomaszkowo, Siła.