KOMUNIKATY RYBACKIE

Nr 1 (101)/2008: 7-11

  • Back

Gospodarka rybacka w śródlądowych wodach płynących w roku 2006. Cz. 1. Uprawnieni do rybactwa, obwody rybackie, połowy gospodarcze i zatrudnienie

A. Wołos, M. Mickiewicz, H. Draszkiewicz-Mioduszewska

Zakład Bioekonomiki Rybactwa IRS w Olsztynie


Wstęp

Na podstawie umowy między Ministerstwem Gospodarki Morskiej a Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w 2007 roku – po raz trzeci z rzędu – przeprowadzono badania z zakresu rybactwa śródlądowego, przewidziane w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej 2006, na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995 r. nr 88 poz. 439, z późn. zm.) przy użyciu formularzy sprawozdawczych RRW-23.

Metodyka

Badania opierały się na zbiorze podmiotów prowadzących gospodarkę rybacką na publicznych śródlądowych powierzchniowych wodach płynących, na których ustanowione zostały obwody rybackie. Kwestionariusz RRW-23 „Zestawienie dotyczące gospodarki rybackiej prowadzonej w publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących” obejmował następujące dane:

1. Formy prawne badanych uprawnionych do rybactwa.

2. Informacje o obwodach rybackich, którymi władają uprawnieni do rybactwa.

3. Informacje o obwodach rybackich wykorzystywanych do celów rybackich przez uprawnionych do rybactwa.

4. Połowy ryb i raków narzędziami i urządzeniami rybackimi w obwodach rybackich.

5. Materiał zarybieniowy wprowadzony do wód obwodów rybackich.

6. Zatrudnienie.

Kwestionariusze sprawozdawcze RRW-23 zostały nadesłane bezpośrednio do Instytutu Rybactwa Śródlądowego, głównie przez samych uprawnionych do rybactwa w obwodach rybackich, a tylko kilka poprzez instytucje i urzędy. Wszystkie dane zawarte w kwestionariuszach zostały poddane drobiazgowej weryfikacji. Wynika to z faktu, że zdarzały się błędy w podsumowaniach połowów, a w przypadku danych o zarybieniach były one często niekompletne, co wymagało odpowiednich przeliczeń form materiału zarybieniowego ze sztuk na kilogramy bądź z kilogramów na sztuki, tak aby wpisywane do bazy dane były zgodne z nomenklaturą stosowaną w rybactwie i wymogami kwestionariusza. Następnie wszystkie dane zostały wpisane do specjalnie opracowanych komputerowych baz danych.