J. Waluga, H. Chmielewski - Jezioro Inulec - Plan Batymetryczny. Wyd. IRS, 1997 (format A2)

J. Waluga, H. Chmielewski - Jezioro Bełdany - Plan Batymetryczny. Wyd. IRS, 1997

Płytkie, malownicze jezioro położone 5 km na zachód od Mikołajek.

Zbiornik o bardzo rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma półwyspami, zatokami i małymi wyspami. Dno i ławica brzegowa miękkie i muliste, a górki podwodne kamienisto-żwirowe.

Obrzeża jeziora łagodnie ukształtowane, a od strony południowej miejscami wysokie i strome. Zbiornik otaczają pola i łąki oraz zabudowania kilku osiedli.

Jezioro znacznie zarośnięte; roślinność wynurzona, wśród której przeważają trzciny i pałki, porasta różnie szerokim pasem prawie całą linię brzegową oraz okolice wysepek i górek podwodnych. Roślinność zanurzona z przewagą mchu wodnego i rogatka schodzi miejscami do głębokości 5 metrów i występuje wokół linii brzegowej oraz na plosie przy wysepkach i górkach podwodnych; miejscami tworzy bujne łąki podwodne.

Inulec łączy się małymi ciekami z sąsiednimi jeziorami Głębokim i Majczem Wielkim.

Jezioro o bogatym i urozmaiconym pogłowiu ryb; występują m.in. sandacze, węgorze, szczupaki, okonie, sumy i karpie. Jezioro jest każdego roku zarybiane.

Przy południowo-wschodnich brzegach leży wieś Zełwągi, północnych – wieś Inulec, zachodnich – Świetki, a południowo-zachodnich – Wesołowo.

W sąsiedztwie przystanek PKP na linii kolejowej Olsztyn - Mikołajki - Ełk.

Wokół jeziora przebiegają szosy; od wschodu i północy obiega droga nr 16 (odcinek Mrągowo - Mikołajki).

Nad jeziorem pole biwakowe.

Jezioro dzierżawi Gospodarstwo Rybackie Mikołajki. Zbiornik jest udostępniony do wędkowania jako łowisko specjalne.