FUSION 2NIGHT, czyli Europejska Noc Naukowców w Olsztynie - wkład Instytutu Rybactwa Śródlądowego

W tym roku Olsztyn i Poznań oraz 300 innych miast całej Europy równocześnie, w dniu 30 września, zorganizowały Europejską Noc Naukowców – FUSION 2NIGHT. Organizatorami tego niezwykle ciekawego przedsięwzięcia naukowego w Olsztynie byli Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Do tego ogromnego europejskiego wydarzenia przystąpili również pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza (partner). Wśród atrakcji, które zaprezentowaliśmy było FitoZOO – czyli Mikro(FITO-ZOO)kosmos w obiektywie, przeprowadzone w formie pokazu i warsztatów. Mieszkańcy Olsztyna i regionu mieli możliwość podpatrzenia i samodzielnego odkrycia fascynującego świata mikrospołeczności FITO- i ZOO- planktonu zasiedlającego jeziora, w tym głównie potencjalnie toksycznych sinic (Cyanobacteria), które tworząc zakwity wygrywają w konkurencji o przetrwanie oraz zbiorowisk wrotków, wioślarek i widłonogów ze zróżnicowanych troficznie środowisk (prowadzący: Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke i Elżbieta Bogacka-Kapusta).

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz Touch tank - dotknij rybę, podczas którego uczestnicy mieli wyjątkową okazję przyjrzeć się z bliska a nawet dotknąć rybę i dowiedzieć się o biologii i ochronie gatunków ryb jesiotrowatych, które są uznawane za gatunki zagrożone wyginięciem. Jednym z tych gatunków jest jesiotr bałtycki, który zamieszkiwał basen naszego morza już 5 000 lat temu, a w XX wieku wyginął i obecnie IRS prowadzi prace nad jego restytucją (prowadzący: Sylwia Jarmołowicz, Grzegorz Wiszniewski i Arkadiusz Duda).

Z dużym entuzjazmem wśród młodszej części odwiedzających spotkała się ryżanka japońska. Podczas pokazu i warsztatów odwiedzający mieli możliwość obserwacji i karmienia tego pierwszego przedstawiciela kręgowców, którego rozród i embriogenezę badano w przestrzeni kosmicznej na pokładzie wahadłowca Columbia (latem 1994 r.) (prowadzący: Agata Kowalska).

Natomiast w niezwykle fascynującą przyrodniczą podróż przez jeziora północnej Polski przeniósł oglądających seans filmowy Życie jezior – podróże filmowe. Była to nie tylko opowieść o powstaniu, życiu i starzeniu się jezior pod wpływem procesu eutrofizacji, ale również odpowiedź na pytania: dlaczego jeziora znikają na naszych oczach oraz jaka jest rola ludzi w tym procesie (prowadzący: Tomasz Czerwiński).

 

Dziękujemy za pomoc wolontariuszom oraz naszym współpracownikom.

Pomoc techniczna: Bartosz Czarnecki

Zdjęcia: Sylwia Jarmołowicz i Henryk Morawski

 

Zobacz także:

http://www.olsztyn24.com/print.php?id=28758

https://pl-pl.facebook.com/IRSOlsztyn/

https://www.youtube.com/watch?v=I8DJXVaahyE

http://ro.com.pl/w-olsztynie-trwa-europejska-noc-naukowcow/01300481

 

Galeria: