Wystawa Rybactwa Śródlądowego i Kongres Rybactwa Śródlądowego w Kielcach

W dniach 27-28 listopada mieliśmy okazję zaprezentować Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie na Wystawie Rybactwa Śródlądowego, która była częścią Targów Sadowniczo-Warzywniczych HORT-TECHNIKA w Kielcach.  Początki Ośrodka Wystawienniczo – Kongresowego  w Kielcach sięgają lat 90., kiedy to odbywało się zaledwie kilka wystaw rocznie. Obecnie Targi Kielce organizują ponad 70 wystaw krajowych i międzynarodowych oraz blisko 700 konferencji. Do najważniejszych z nich należą m.in.: Salon Przemysłu Obronnego MSPO, Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL, Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. W tym roku kalendarz imprez wzbogacił się o kolejne wydarzenie branżowe – Wystawę Rybactwa Śródlądowego.  Sektor rybacki reprezentowało kilka firm i instytucji np. SDK z Ostródy, czy LGR Świętokrzyski Karp. Być może fakt iż była to pierwsza edycja Wystawy, wpłynął na relatywnie niedużą frekwencję firm działających w obszarze rybactwa śródlądowego.

Podczas Targów odbyła się również pierwsza edycja Kongresu Rybactwa Śródlądowego, będąca swoistym uzupełnieniem Wystawy. Według oceny organizatorów frekwencja na I Kongresie przerosła wszelkie oczekiwania. Duże zainteresowanie było zrozumiałe zważywszy na planowaną szeroką tematykę wystąpień. Kongres otworzył Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, następnie głos zabrali przedstawiciele sektora rybackiego i wędkarskiego m.in.  Marek Ferlin - Prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego, Dionizy Ziemiecki - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Dyrektor Departamentu Wsparcia Rybactwa w ARiMR Dariusz Zdybel omówił dotychczasowe efekty realizacji PO „Ryby”. W dalszej części spotkania głos zabierali przedstawiciele jednostek naukowych, takich jak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, czy Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni. Na Kongresie nie zabrakło również Instytutu Rybactwa Śródlądowego, którego koncepcja dalszego rozwoju była zaprezentowana przez dyrektora dr inż. Grzegorza J. Dietricha.

W drugim dniu Wystawy podczas gali wręczania nagród czekały nas miłe niespodzianki. Za całokształt wystąpienia targowego otrzymaliśmy medal, a dyrektor IRS otrzymał nagrodę Urzędu Marszałkowskiego za wkład w organizację I Kongresu Rybactwa Śródlądowego na Targach Kielcach. 

Reasumując, niewątpliwie wyjazd należy uznać za udany, a organizatorom  Targów gratulujemy interesującej inicjatywy. Mamy również nadzieję, że wystawa poświęcona rybactwu śródlądowemu na stałe zapisze się w kalendarzu imprez, jako ważne wydarzenie promujące sektor.

Galeria: