Instytut Rybactwa Śródlądowego podczas Nocy Naukowców – FUSION NIGHT

Kolejna edycja Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie, czyli FUSION NIGHT, po raz piąty, odbyła się 28 września 2018 roku. Koordynatorem był ponownie Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, pierwszy raz wraz z Galerią Warmińską, której na terenie zorganizowano ten event. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku, pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie, jako instytucji partnerskiej, wzięli udział w tym wydarzeniu. Przeprowadzono interaktywne warsztaty na temat: „Kiedy woda intensywniej ożywa?”, celem których było przedstawienie faktów i ciekawostek naukowych na temat planktonu roślinnego i zwierzęcego oraz ryb zasiedlających ekosystemy wodne o różnym stopniu eutrofizacji. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość samodzielnego odkrywania mikro- i makroświata wodnego oraz wzięcia udziału w dyskusji o zmieniającym się stanie wód naszych jezior. Przygotowywali m.in. preparaty mikroskopowe z dominującymi w jeziorach, toksycznymi lub potencjalnie toksycznymi sinicami oraz oznaczali gatunki orzęsków, wrotków i skorupiaków widziane przy powiększeniu 100-1000 krotnym. Dla wielu osób była to szczególna okazja do obejrzenia nitkowatych sinic, które latem tego roku masowo pojawiły się w wielu jeziorach i były tematem licznych dyskusji w mediach. Podczas warsztatów wyświetlane były także filmy z kamery podwodnej oraz prezentowane zdjęcia i rysunki z rybami i organizmami wodnymi, co było dobrą okazją do dyskusji na temat aktualnych problemów zanieczyszczenia i ochrony wód. Podobnie jak w ubiegłym roku, dzięki uprzejmości firmy Salmo i przygotowanym przez nią woblerom, uczestnicy warsztatów mogli wykazać się kreatywnością i stworzyć za pomocą dostępnych technik malarskich barwne modele ryb. Ponadto, uczestnicy naszych warsztatów, głównie ci najmłodsi, otrzymali książeczki oraz kolorowanki opisujące i przedstawiające organizmy najczęściej spotykane w naszych jeziorach.

Warsztaty przygotowane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego dobrze komponowały się z innymi pokazami, eksperymentami i konkursami przygotowanymi przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz pozostałymi partnerami Nocy Naukowców. Wszystkie wydarzenia były niezmiernie interesujące i profesjonalnie przygotowane i każdy, bez względu na wiek, mógł aktywnie w nich uczestniczyć. Wśród wielu atrakcji niesłabnącą popularnością cieszyły się m. in. magiczne przeciwutleniacze, projektowanie DNA, hipnotyzująca chemia, molekularne perły, laboratorium mazi i glutków, ręce pod lupą, mikrokosmos na talerzu, dowody zbrodni, gigantyczne bakterie, dziwowisko, las w szkatułce czy pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.

Już po raz piąty podczas FUSION NIGHT staraliśmy się pokazać, że praca naukowca nie musi być nudna a wręcz odwrotnie jest odkrywcza i fascynująca. Tegorocznej edycji Nocy Naukowców towarzyszyła nadal myśl przewodnia: „odkryj naukę, spotykaj naukowców i baw się dobrze”. Mnóstwo pytań, głosów dyskusji i odpowiedzi potwierdza jak wielkie znaczenie ma nauka w codziennym życiu i jak może inspirować do podjęcia pracy ekologa, ichtiologa, zoologa a nawet fykologa. Dziękujemy za pomoc Bartkowi Czarneckiemu, koledze z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód.

 

Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke

Krystyna Kalinowska

Piotr Traczuk

Elżbieta Bogacka-Kapusta

Andrzej Kapusta

 

Zakład Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód

Zakład Rybactwa Jeziorowego

 

Zdjęcia: Andrzej Kapusta

 

 

Galeria: